Whatsapp Destek Hattı: 0533 509 3630 - 0533 965 5973

Kara Mürver Mix Extrakt 150 ml

249,90 TL
Stok Kodu 371
Barkod 8682325300410
Renk
Ürün Açıklaması

Kara Mürver Ekstresi Mix 150 ml

Kara Mürver Ekstresi; Beta Glukan, Kara Mürver, Ekinezya, Kuşburnu, Yaban Mersini, Vitamin C, Karadut içeren mix bir ekstrakttır. Kara mürver Latincede ‘’sambucus’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu çiçekli bitki cinsi Adoxaceae familyasına aittir. Adoxaceae familyasında yer alan türlere mürver meyvesi veya mürver denilmektedir. Tarih boyunca kullanım alanları farklılık gösteren bu bitkinin dünya genelinde vazgeçilmez olması gözlerden kaçmamaktadır. Hem Türkiye’de hem de dünyada büyük bir öneme sahip olan kara mürver, antik çağlarda da varlığını kanıtlamaktadır. Şifalı bitkiler arasında yer alan kara mürverin ne olduğunu bilen azdır.

Kara mürver nedir diyenler için kısaca bahsetmek gerekirse, çiçekli bir bitki türü olduğu söylenebilir. Yerli Amerika ve Mısırlılar tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Avrupa’nın pek çok yerinde kişisel olarak kullanıma sunulmaktadır. Kara mürver bitkisinin kabuğu, çiğ meyveleri ve yaprakları zehirli olabilir, bu nedenle bilinçli şekilde kullanımı gerekir. Ekstrakt ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.

Kara Mürverin Yapısı ve Bulunduğu Bölgeler

Kara mürver ekstresi hanımeligiller familyasının kapsamı içerisinde yer alır. İçerisinde bulundurduğu maddeler ile pek çok alanda kullanılan Kara mürver özütü son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir. Bitkideki etken maddelerin bitki üzerinden ayrıştırılmasıyla elde edilen kara mürver ekstresi, öz olarak da nitelendirilebilir. Bu çiçeğin yaprakları 5 ve 9 arası yaprakçıktan meydana gelmektedir. Yaprakların her biri 5 ile 30 cm arası uzunluktadır. Yaprakların kenar boşlukları mevcuttur ve tırtıklı yapıdadır. Nadiren de olsa kara mürver yaprağını oluşturan yaprakçıkların sayısı 3 veya 100 arasında gözlemlenebilir.

Kara mürver sambucol ürününü oluşturan bitki ilkbaharın sonlarında çiçek açmaktadır. Bitkinin çiçekleri küçüktür, rengi ise krem ya da beyazdır. Küçük çiçekler büyük kümeler oluşturmaktadır. Bu çiçekler bir zaman sonra tomurcuklanmaya başlar. Çiçek tomurcukları siyah, siyah-mavi, kırmızı meyveler haline gelir. Nadir de olsa tomurcukların sarı ya da beyaz hali de gözlemlenir.

Kara Mürverin Oluşumu

Sambucol kara mürverin çiğ meyvesinde %80 kadar su, %18 kadar karbonhidrat ve protein, %1 kadar ise protein ve yağ bulunmaktadır. Kara mürverin 100 gramı toplamda 73 kalori sağlamaktadır. Kara mürver bitkisinin içerisinde B6 vitamini, C vitamini ve demir mevcuttur. Bitki kurutularak da tüketime sunulabilir.